Harmonogram
Środa, 3 Marca 2021
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 

Archiwum 2011-2012

Koncert "Być-Śpiewać-Żyć"

Międzywydziałowe Koło Integracji i Wsparcia "Feniks" studentów niepełnosprawnych Politechniki Częstochowskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin
i Przyjaciół "Prometeus" w Konopiskach oraz Fundacją Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS w Ciechocinku,
w dniu 16 września 2012 roku w Klubie Politechnik zorganizowało koncert integracyjny pt. "Być-Śpiewać-Żyć".

Koncert w wykonaniu osób niepełnosprawnych z całej Polski, laureatów XVI Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Impresje Artystyczne 2012 z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Bydgoskich pod batutą Marka Czekały był nie lada przeżyciem dla wszystkich uczestników oraz zgromadzonych widzów, dostarczył również wielkich wzruszeń i niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Obejrzyj zaproszenie
Opracowała: Koordynator ds. studentów niepełnosprawnych PCz.
mgr Anna Hercog

Zakopane

W czerwcu odwiedziliśmy stolicę Tatr. Po drodze do Zakopanego wstąpilismy do Oświęcimia i tam zwiedziliśmy obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

W czasie pobytu w Zakopanem wjechaliśmy wyciągami na Kasprowy Wierch oraz na Gubałówkę skąd ieliśmy możliwość podziwiać przepiękną panoramę Tatr oraz samego miasta. Zwiedziliśmy również Wielką Krokiew.

Ponieważ w czasie naszego wyjazdu odbywały się mecze fazy grupowej Euro 2012, więc mecz Polska-Rosja oraz kilka mniej ważnych obejrzeliśmy w gospodzie na Krupówkach.

Odwiedziliśmy muzeum w chacie góralskiej, gdzie gazda ciekawie opowiadał o historii, kulturze i obyczajach górali zamieszkujących te tereny. Można było zobaczyć orginalne stroje góralskie, posłuchać pieśni oraz muzyki granej na kozie oraz innych ludowych instrumentach.

Wyjazd był bardzo udany. Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.

Opracował: Michał Modławski

Razem zadbajmy o Aleję Brzozową

"Razem zadbajmy o Aleję Brzozową" tak brzmiało hasło naszej kolejnej akcji, która odbyła się 27.04.2012 r. w ramach kampanii "Wiosna tak, Śmieci nie!". Tym razem akcję zainicjował hotel Mercure Patria, który zaprosił Nasze Koło do wzięcia udziału jako pomysłodawców. W tym dniu wspierali Nas uczniowie z dwóch szkół współpracujących z hotelem - Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Akcja przebiegła bardzo sprawnie ze względu na dużą frekwencję podzieliliśmy się na dwie grupy i szybko uporaliśmy się z Naszymi wrogami (czyt. śmieciamiuśmiechnięta buźka). Po sprzątaniu przeszliśmy spacerkiem do hotelu, gdzie obyły się wykłady na temat historii Alei Brzozowej, ochrony środowiska oraz niepełnosprawności wśród uczniów
i studentów. Po części teoretycznej zostaliśmy zaproszenie na mały poczęstunek przygotowany przez szefa kuchni hotelu Mercure Patria składający się z ekologicznych ciast i ciasteczek. Było bardzo miło
i pyyysznie

Opracowała: Anna Hłąd

I Ogólnopolski Zjazd Studentów z Niepełnosprawnością

W dniach 19-22 kwietnia odbył się I Ogólnopolski Zjazd Studentów
z Niepełnosprawnością (OZSN) pod patronatem rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Marii Nowickej-Skowron.

Tytułem spotkania było: "Student z niepełnosprawnością w szkolnictwie wyższym". Ze względu na to, że była to nasza pierwsza konferencja, chcieliśmy poznać jak działają podobne organizacje podobne do naszego koła na innych uczelniach. Liczyliśmy, że taka dyskusja pomogła by wymienić doświadczenia oraz nawiązać bliższe znajomości pomiędzy kołami i organizacjami zrzeszającymi studentów z niepełnosprawnością z całego kraju.

Więcej: rozwiń

Konferencja rozpoczęła się w piątek o godzinie 14, choć pierwsze
z zaproszonych osób pojawiły się już wcześniej. Po poczęstunku odprowadziliśmy naszych gości do ich pokojów. Pierwszą atrakcją jaką zorganizowaliśmy było zwiedzanie zapałczarni. Po kolacji urządziliśmy grilla, a następnie odbył się wieczór filmowy, który przerodził się
w dyskotekę do późnej nocy.

Następnego dnia rano, odbyło się oficjalne, uroczyste otwarcie OZSN,
w którym uczestniczyła pani rektor prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron oraz prorektor ds. nauczania dr hab. inż. Jerzy Szkutnik, prof.PCz. Po piosenkach odśpiewanych przez uczelniany chór oraz przemowach gości honorowych, Emil z Kasią opowiedzieli o naszych osiągnięciach i dokonaniach od powstania koła. Następnie zostało zaprezentowane MKPiW "Koniczynka" działające na AJD.
Po przywitaniu wszystkich zebranych przez Olę Fijak - przewodniczącą samorządu studenckiego, dr Grzegorz Wosik powiedział
o psychologicznych aspektach integracji osób niepełnosprawnych
w procesie rehabilitacji. Po krótkiej przerwie na kawę nasz kolega Radek Wartacz przedstawił prezentację na temat: "Bariery infrastruktury dla osób niepełnosprawnych". Ostatnim z wygłoszonych w tym dniu referatów na temat: "ZSN - czyli +10* do znajomych na Facebooka" wygłoszony przez studentki AGH z Krakowa.

Po obiedzie zabraliśmy naszych gości na pierwszą z dwóch niespodzianek - zwiedzanie Jasnej Góry. Mieliśmy wielkie szczęście, gdyż oprowadzał nas ojciec Szymon, który w barwny i ciekawy sposób opowiadał o zwiedzanych przez nas miejscach. W pamięci pozostają nam jego żarty: jaka jest najcięższa pokuta? Kazać odmawiać litanię do wszystkich świętych, a po każdym wezwaniu różaniec. Oraz żarty
o spożywaniu mięsa w soboty:) Zwiedziliśmy wszystkie najciekawsze miejsca Jasnej Góry: bazylikę, bibliotekę, skarbiec, salę rycerską, muzeum 600-lecia.

Na wieczór zaplanowana była dyskoteka. W rytmach disco polo bawiliśmy się niemal do samego rana.

Trzeci dzień również rozpoczął się od prezentacji. Pierwszy referat został wygłoszony przez studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Kolejno prezentacje wygłosiły studentki z Uniwersytetu Śląskiego oraz
z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Duże wrażenia wywarł na nas przemówienie niewidomego kolegi z Uniwersytetu Łódzkiego. Jako ostatni działalność swojego zrzeszenia Ad Astra przedstawili studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu.

Ostatniego dnia również przygotowaliśmy niespodziankę. Była nią przejażdżka zabytkowym tramwajem po Częstochowie oraz gra miejska, w której uczestnicy mieli odgadnąć słowa związane z Częstochową, zaśpiewać piosenkę Habakuka - "Miasto", ułożyć twarz najbardziej znana poetki Częstochowy - Haliny Poświatowskiej oraz narysować pocztówkę z Częstochowy. Gra miejska zakończona była zwiedzaniem ratusza. Po obiedzie pożegnaliśmy się z naszymi gośćmi.

Mamy nadzieję, że w przyszłości również uda nam się zorganizować podobną konferencję.

Zwiń

Opracował: Michał Modławski

Wiosna tak, Śmieci nie

Zachęceni sukcesem zeszłorocznej akcji sprzątania
"Wiosna tak, Śmieci nie" postanowiliśmy zorganizować ją ponownie.
Miejsca, które warto posprzątać były proponowane przez czytelników Gazety Wyborczej. Do dalszego głosowania zostały wybrane:
Aleja Brzozowa
Ulice Senatorska i Kozia
Bulwar nad Wartą na Dąbiu
Ścieżka nad Wartą od DK1 w kierunku Mstowa
Największą ilość, bo aż 58% z ponad 1300 wszystkich głosów, otrzymał bulwar nad Wartą.

Sprzątanie zostało zaplanowane na ostatnią sobotę marca. Mimo niesprzyjającej pogody do akcji przyłączyło się wiele osób. Oprócz czlonków naszego koła w sprzątaniu udzał wzięli JM Pani Rektor, młodzież ze świetlicy Skrawek Nieba działającej przy straży miejskiej, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych przy Augustyna oraz dwóch częstochowskich radnych.

Po 1,5 godzinie teren był posprzątany, a w miejscu zbiórki pięrzył się stos worków uzbieranych śmieci. Wieczorem mimo deszczu, śniegu, a nawet gradu urządziliśmy grilla w siedzibie koła.

O naszej akcji można przeczytać również w Gazecie Wyborczej:
Koniec zimy już czas zacząć wiosenne sprzatanie miasta.
Gdzie sprzatać miasto na wiosnę?
Bulwar nad Wartą jest już czysty.

Opracował: Michał Modławski

Zabawa karnawałowa

By tradycji stało się za dość w czasie karnawału spotkaliśmy się w gronie znajomych twarzy, lecz każda z osób ubrana była w niecodzienny, niespodziewany strój. Na tej zabawie nikogo nie zdziwiła obecność Wolverine'a, super Mario, czy nawet rycerza w lśniącej zbroi wraz ze swą wybranką.

Gdzieniegdzie przeleciał Biedronek wraz z Pszczółkami. Nawet obecność przypierającego do muru wampira w nikim nie wzbudziła obaw.

W razie potrzeby mogliśmy liczyć na wysoko wykwalifikowaną opiekę medyczną oraz wsparcie duchowe Ojca Mateusza.

Zaspany Meksykanin nie zauważył, że do białego rana cały czas leciał Michel Teló.

Opracowała: Katarzyna Nowak

Kulig

Pędzą pędzą sanie..... To był nasz główny cel i punkt programu kuligu, który miał miejsce w miejscowości Piasek za Olsztynem. Na początku wyjazdu zastaliśmy mile przywitani dźwiękami akordeonu, który towarzyszył nam niemalże przez cały pobyt. Duże sanie zaprzężone przez konie powiozły nas w głąb lasu, gdzie przy cieple ogniska poczęstowano nas kiełbaskami, ciepłą herbatą i kawą. Czekała na nas miła niespodzianka, którą było odwiedzenie chaty baby - jagi i wysłuchanie śmiesznych kawałów , które przygotował dla nas tamtejszy "sołtys".

Aby za bardzo nie zmarznąć poczęstowano nas gorącym winem, które wprowadziło wszystkich w dobry nastrój. Był on podstawą do tego, aby później przy biesiadnej muzyce bawić się wspólnie i tańczyć.

Opracowała: Anna Ścibisz

Sylwester

Dnia 31 grudnia 2011 r. w Klubie Rywal znajdującym się w akademiku Maluch odbyła się impreza sylwestrowa, której organizatorem było koło "Feniks". Impreza rozpoczęła się o godzinie 20, choć jak to ogólnie wiadomo gospodarze byli tam już wcześniej i dbali o to aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Na gości czekała świetna muzyka oraz gorące potrawy i zimna płyta przygotowana przez zamówiony catering. Całą imprezę uświetniły takie osobistości jak: Pani Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron, Anna Hercog (opiekunka koła), Adam Stępniak (Prezes AZS Częstochowa), Aleksandra Fijak (Przewodnicząca Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Zarządzania).

Gdy wybiła północ wszyscy ściskali się składając sobie życzenia na nadchodzący rok 2012 popijając szampana. Hulanki i swawole trwały do świtu.

Opracował: Tobiasz Maciołek

Wigilia

Dnia 20 grudnia po raz drugi mięliśmy wielką przyjemność brać udział w Wigilii Bożego Narodzenia zorganizowaną przez władze uczelni.

Można śmiało powiedzieć, że zgodnie już z naszą tradycją honorowym gościem była Pani Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron.

Większość członków koła Feniks była obecna na tym spotkaniu jak również chór Politechniki, który to przy dźwiękach kolęd wprawił nas w ten niemalże świąteczny nastrój. Wspólne dzielenie się opłatkiem trwało dość długo z racji tak licznie przybyłych osób. Później mogliśmy spokojnie zasiąść do wigilijnego stołu gdzie zostaliśmy poczęstowani pysznymi wigilijnymi daniami.

Opracowała: Anna Ścibisz

Seminarium Kół Naukowych

W piątek 16 grudnia odbyło się Międzywydziałowe Seminarium Kół Naukowych, w którym po raz pierwszy wzięliśmy udział.

Zdominowaliśmy drugą część konferencji. Kasia z Emilem opowiedzieli o wyjazdach rehabilitacyjno-integracyjnych, oraz przedstawili całą naszą działalność od momentu powstania naszego Koła
Dr Sętowski skupił się na naszych akcjach na rzecz ochrony środowiska: "Wiosna TAK! Śmieci NIE!" oraz udziale w akcji "Czyste Mazury" podczas pobytu w Wilkasach
Dr Wosik przedstawił "Psychologiczne aspekty integracji studentów niepełnosprawnych w procesie rehabilitacji"
Radek Wartacz zaprezentował temat: "Bariery infrastruktury dla osób niepełnosprawnych"
Przedstawiane tematy były tak obszerne, że nikt z prelegentów nie zmieścił się w wymaganych 10 minutach.

Opracował: Michał Modławski

Obóz - Wilkasy

Na Wilkasach super było
Bo na koniach się jeździło
Twierdze Boyen zwiedzaliśmy
A w Mamerkach bunkry odkryliśmy
Statkiem rejs był zaliczony
A dzięki Pani burmistrz most został otworzony
W siatkę z Łodzią mecz graliśmy
Lecz w taj breku przegraliśmy
Św. Lipka niezła była
Koncert na organach nam sprawiła
Wojsko także zwiedzaliśmy
Ze "snajperki strzelaliśmy"
Krio, masaże i te sprawy
Spa w "Gołębiu" dla zabawy

Opracował: Emil Smoliński

Kraków, Wieliczka

Wyjazd do Krakowa był dla nas bardzo miłą niespodzianką z racji tego, iż zostaliśmy zaproszeni przez Samorząd Studencki Politechniki Częstochowskiej do wspólnej wycieczki w celu lepszego poznania się i zintegrowania, a dokładnie to Ola Fijak przewodnicząca samorządu studenckiego na wydziale zarządzania, która od początku istnienia naszego koła wspiera nas i pomaga jak tylko może.

Wyjazd miał głównie na celu zintegrowanie naszych stosunków, jak również miłe oderwanie się od codziennych spraw, szkoły, niestety tylko na dwa dni, ale i tak było warto.

Pierwszego dnia mieliśmy przyjemność zwiedzić cały Zamek Królewski na Wawelu tak dokładnie, że nie każdy do końca podołał temu zadaniu.

Wieczorne spotkanie tym razem już w Wieliczce, dało nam możliwość jeszcze lepszego poznania się i zawarcia nowych znajomości.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, którą to każdy był wręcz zachwycony.

Choć był to krótki i intensywny wyjazd, każdy z nas go bardzo mile wspomina.

Opracowała: Anna Ścibisz